חיילים, להתפקד! כל המידע על כומתות

לכל חיל יש מספר סימני זיהוי בולטים, כאשר הנוצץ מבניהם היא הכומתה. כולם מחכים לקבל את הכומתה אחרי מסע מפרך, ואף חלק חושקים בכומתה של קרוב משפחה עם ערך סנטימנטלי או אפילו את הכומתה של המפקד. לכל חיל יש כומתה המבדילה אותו משאר החילות, בצה"ל נוכל למצוא היום 17 כומתות שונות. לפניכם המדריך השלם על כומתות.

רקע כללי על כומתות

מתוך 17 כומתות שיש, אפשר לחלק את הכומתות לשלושה סוגים שונים – כומתות לחיל, כומתות לחטיבת חי"ר וכומתות המשויכות לזרוע שלמה. ישנם ארבעה מקומות שהם חובה להיות עם כומתה על הראש: בית ספר למשטרה צבאית, בית ספר לקצינים, בית ספר לטיסה (חצרים) וקריית ההדרכה שבנגב – עיר הבה"דים. יש לנוע עם כומתה על הראש במהלך טקסים רשמיים ובזמנים בהם התקבלה פקודה כזאת. כאשר הכומתה לא הראש ואתם על מדי א', על הכומתה להיות בכותפת שמאל או מנגד כאשר אתם על מדי ב, ניתן לבחור בין כומתה בכותפת ובין כובע על הראש או על הכותפת (בהתאם לנהלי הבסיס בו אתם נמצאים).

הכומתה עשויה מצמר, ישנם זכאים לחבוש כומתה שאינה מצמר – כאשר החייל מקיים אורח חיים טבעוני וזה נוגד את האידיאולוגיה שלו, חייל המשתייך לעדת העבריים מדימונה. יש להגיש את הבקשה והיא נבחנת על ידי אכ"א, את הבקשה ניתן להגיש עוד טרם הגיוס והיא תאושר על ידי לשכת הגיוס. חייל אשר קיבל את האישור יהיה זכאי לקבל כומתה בצבע ירוק זית או שחור.

סוגי כומתות לפי חיל

כומתה סגולה – כומתה סגולה היא הכומתה של חטיבת גבעתי. החטיבה הוקמה בשנת 1983. בנוסף לכך, הכומתה הסגולה של חטיבת גבעתי כוללת את לוחמי גדוד הסיור המדברי – הגדס"ר הבדואי. כאשר אתם מתגייסים לגבעתי תוכלו להיבחן ליחידה המובחרת של היחידה – גדס"ר גבעתי.

כומתה שחורה – הכומתה השחורה שייכת לחיל השריון, הבחירה בכומתה שחורה היא פרקטית. השריונרים עוסקים במכונות אשר מובילות ללכלוך, וכמו כן גם באופן מסורתי – לפי המסורת הבריטית מעניקים לטנקיסטים כומתה שחורה. כומתה שחורה שייכת גם למערך הכשרת הטירונים של הצבא. מתוך חיל השריון יש יחידות מובחרות כמו פלס"ר 7, פלס"ר 401 ופלס"ר 188.

כומתה חומה – הכומתה של חטיבת גולני. הכומתה של חטיבת גולני בעבר הייתה בצבע ירוק זית, אבל החל משנת 1976 צבע הכומתה לחום. טקס הענקת הכומתה הוא בצומת גולני בצפון הארץ. חטיבת גולני נחשבת לחטיבה נחשקת על ידי מלש"בים. מתוך חטיבת גולני ניתן לצאת לגיבוש סיירת גולני ואגוז.

כומתה כסופה – הכומתה הכסופה שייכת להנדסה קרבית, היא בצבע אפור בהיר. הצבע נבחר בשנת 1983 ומתוך הנדסה קרבית ניתן להגיע לגיבוש סיירת יהלום ומחס"ר.

כומתה כחולה כהה – הכומתה הכחולה הכהה שייכת לחיל הים, והיא בהשראת הצבא הבריטי. הצבע הכחול מסמל את הים כמובן, שם שוהים רוב הזמן חיילים בחיל הים. גם כאן, יש נטיה לבלבול בין הכומתה של המשטרה הצבאית ובין הכומתה של חיל הים. אם נשים לב לפרטים הקטנים, נוכל לראות שהכומתה של חיל הים בגוון כהה יותר.

כומתה כחולה – הכומתה הכחולה שייכת למשטרה הצבאית, והיא זכתה לקבל צבע משלה רק משנת 1997. הכומתה הכחולה שייכת למשטרה הצבאית, בין אם מדובר על מ"צ מעברים ובין אם מדובר על חוקרים במשטרה הצבאית.,

כומתה כתומה – הכומתה הכתומה שייכת לפיקוד העורף, חיל אשר נותן מענה בהתאם לשינויים המתרחשים. הכומתה נבחרה בצבע כתום עקב הצבע המזוהה עם יחידות חילוץ בעולם.

כומתה אדומה – הכומתה הנחשקת ביותר היא הכומתה האדומה. בעבר הכומתה הייתה מזוהה עם חיל הצנחנים בלבד, כמו כן גם נעליים אדומות. כיום, כל יחידה מובחרת כמעט נעה עם כומתה אדומה ונעליים אדומות. יחידות כמו סיירת מטכ"ל, סיירת צנחנים, מגל"ן, אגוז, יחידת עוקץ, חטיבת קומנדו ואחרים. איך תדעו מתי מדובר על סיירת? במקרים רבים לוחמי סיירת לא נעים עם תג יחידה.

כומתה ירוקה – כומתה ירוקה היא כומתת בקו"ם. זאת הכומתה אותה כל מתגייס מקבל בשרשרת החיול ומשתמש בה במהלך ההכשרה והטירונות. כמו כן, הכומתה הירוקה משויכת לחיל החינוך וחילות כללים. עם זאת, גם אם אתם משרתים בחיל כללי תחת חטיבה מסוימת, הכומתה איתה תנועו תהיה לפי החטיבה או החיל.

כומתה ירוקה בהירה – הכומתה הירוקה הבהירה שייכת לנח"ל, ובעבר הייתה שייכת גם לקרקל. הגוון נבחר בשנת 1988, ולפי כן צבע הכומתה של הנחל היה אדום. ניתן להבין בקלות שהצבע מסמל את החיבור לטבע, את החקלאות וערכים נוספים המזוהים עם החטיבה.

כומתה ירוקה כהה – כומתה בצבע ירוק כהה שייך למג"ב וכמו כן, שייך לחיל המודיעין.

כומתה תכלת כהה – הכומתה בצבע זה שייכת לאגף התקשוב, והיא הכומתה הצעירה ביותר. רק בשנת 2017 התקבלה ההחלטה להעניק לחיל התקשוב כומתה משלו.

כומתה בצבע טורקיז – כומתה בצבע זה שייכת לחיל התותחנים, בעבר הכומתה של חיל התותחנים הייתה זהה לחיל השריון – צבע שחור. בשנת 2000 התקבלה החלטה לשנות את צבע הכומתה לצבע טורקיז. הצבע נבחר מתוך רצון לסמל את הדרך בה עובר כל פגז שנורה על ידי החיל.

כומתה בצבע חול – כומתה זו שייכת לאיסוף קרבי, והצבע נבחר במטרה לסמל את צבע ההסוואה.

כומתה מנומרת – כומתה מנומרת שייכת לחטיבת כפיר וגם היא במטרה לסמל צבעי הסוואה. גם חיילי נצח יהודה משתמשים בצבע זה, ומתוך חטיבת כפיר ניתן לצאת לגיבוש ללוטר, עוקץ ואחרים.

כומתה חומה-צהובה – כומתה המזוהה עם מערך הגבולות (קרקל, אריות הירדן, ברדלס, לביא ועוד)

למה משנים צבע כומתה?

אנחנו יכולים לראות שבמהלך השנים פעמים רבות צבע הכומתה שונה, וכל חיל או חטיבה קיבלו צבע ייחודי לו. הסיבה לכך היא בשביל לייחד את החיל וכמו כן, לתת ערך מוסף לצבע הכומתה המבדיל בינו ובין חיל אחר. מעבר לכך, הבחירה בשינוי וייחוד כל חיל לפי כומתה הוא במטרה לעודד גיוס לאותו חיל. נוכל לראות לדוגמא שרק לאחר שינוי צבע הכומתה של חיל התותחנים מספר המתגייסים לחיל עלה משמעותית.

איבדתם את הכומתה?

כולנו יודעים שיש משמעת מאוד גבוהה סביב לבוש בצהל, וחיילי מ"צ פרוסים בכל יום במקומות בהם חיילים עוברים כדי לוודא שהחיילים שומרים על לבוש הולם. כמו כן, גם רס"רים ומפקדים נוטים לבחון כל חייל, החל מפריט לבוש ועד גילוח. אם הכומתה שלכם אבדה, אתם לא צריכים להיכנס לפאניקה. היום יש חנויות רבות שמוכרות ציוד לחיילים והמחיר של כומתות נע בין 25 ש"ח ועד 40 ש"ח.

אזל המלאי

המלאי אזל

עגלת קמפינג מתקפלת ...

המחיר המקורי היה: ₪439.90.המחיר הנוכחי הוא: ₪359.90.

רכשו את המוצר הזה וקבלו  9 נקודות - ששוות  0.90.

פאצ' דגל העדה הדרוזית

9.00

רכשו את המוצר הזה וקבלו  139 נקודות - ששוות  13.90.

פנס טקטי מתחבר לקסד...

139.00

ידית הסתערות באטמן ...

99.00

רכשו את המוצר הזה וקבלו  75 נקודות - ששוות  7.50.

מבער הלחמה NGL

75.00

רכשו את המוצר הזה וקבלו  26 נקודות - ששוות  2.60.

זוג סוללות cr123a מ...

26.00

0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
   עדכן קופון
   בודק...