איך משתמשים במצפן

בין אם אתם עומדים לפני קמפינג, מסלול ארוך או מצאתם נקודת תצפית מדהימה ואתם רוצים לנווט את הדרך חזרה, מצפן יכול לעשות את העבודה בצורה פשוטה ויעילה ברגע שמבינים איך משתמשים במצפן. במאמר זה אנחנו נכסה את כל הפרטים על איך משתמשים במצפן, זיהוי חלקי המצפן הבסיסיים ועוד הרבה דברים. אחרי המדריך הזה לא תצטרכו כבר להסתמך על GPS, כי לפעמים אין ברירה אלא להשתמש במצפן.

איך משתמשים במצפן – שלב אחרי שלב

כמו מונחים בודדים שאתם צריכים להכיר לפני שאנחנו מתחילים:
קו אינדקס – הקו ממוקם ישירות מעל גלגל המצפן (תראו קו קטן).
חץ אינדקס – חץ האינדקס תמיד מצביע על הקוטב המגנטי.
חץ כיוון – חץ הכיוון משמש לכיוון הלוח, הוא בעל קו המתאר המתאר בדיוק את קצה המגנט של המחט.
קווי כיוון – אלו הם קווים מקבילים המסתובבים עם הלוח. יישור נכון של הקווים על הקווים מצפון לדרום במפה מיישרים את חץ הכיוון לכיוון צפון.

נתחיל? את הצפון במפה קל למצוא, הוא נמצא בחלק העליון. עם זאת, ברוב המקרים היכן שחץ מצביע והצפון האמיתי לאו דווקא תמיד יהיו זהים, אלא תהיה נטייה כלשהי. הדבר החשוב הוא לקרוא את המפה בתור התחלה. מה שאתם רואים על הנייר לעומת מה שאתם רואים מסביב היא מיומנות שצריך לרכוש, והיא אינה מורכבת בהכרח עם תרגול נכון. לכן, לפני שאתם מתחילים להשתמש במצפן, יש לכוון את המפה בצורה נכונה.

ניתן להשתמש במיסבים כדי להגיע למיקום בכל פעם שאתם יודעים איפה אתם נמצאים במפה. הגדירו את המצפן שלכם על המפה כך שהצד הישר של לוח הבסיס יתאים בין המיקום הנוכחי שלכם, ובין המיקום שלכם על המפה ובהתאם ליעד אליו אתם תרצו להגיע. וודאו שחץ הכיוון מצביע לכיוון הכללי של היעד אליו תרצו להגיע (משמע הוא לא הפוך). עכשיו, סובבו את הלוח עד שהקווים המכוונים על המצפן מיושרים על קווי הרשת מצפון לדרום, או לקצוות שמאל וימין של המפה.

עכשיו, החזיקו את המצפן בצורה בה חץ כיוון הנסיעה מצביע לכיוון הרחק ממכם. סובבו את גופכם עד שהחץ הממוגנט על המצפן נמצאת בתוך החץ המכוון. כעת, קחו כיוון מנקודת הציון המרוחקת, ניתן להשתמש במיסבים כדי למצוא את האזור בו אתם על המפה כפי שציינו. התחילו במציאת נקודת ציון על המפה, והחזיקו את המצפן בצורה שטוחה כך שחץ הכיוון מצביע אל נקודת הציון. כעת, הגיע הזמן להגדיר את המפה. הדרך די פשוטה, הניחו את המצפן על המפה כאשר חץ הכיוון מצביע לכיוון החלק העליון של המפה. סובבו את הלוח כך שהצפון יהיה בשורה עם כיוון החץ. החליקו את לוח הבסיס עד שאחת מקצוותיו הישרים מתיישר עם הקצה השמאלי או הימני של המפה.

לאחר מכן, תוך כדי החזקת המפה והמצפן בצורה יציבה, סובבו את גופכם עד שקצה המחט נמצא בתוך הקו המתאר של חץ הכיוון. כעת המפה נמצאת בכיוון נכון, ואתם יכולים לזהות עליה נקודות קרובות ולהבין אם אתם באמת כיוונתם היטב (כמו אזורים הרריים וכו'). חשוב להקדיש זמן לשלב הזה ולזהות את הסביבה בה אתם נמצאים על המפה לפני שאתם יוצאים לדרך.

לא עדיף GPS?

חלק יוכלו להבין את השימוש במצפן בפעם אחת, לאחרים ייקח כמה פעמים בודדות ואפילו יותר. עם זאת, למה לא להשתמש פשוט ב-GPS? משמע, בטלפון הסלולרי. יש שתי סיבות עיקריות למה כדאי ללמוד איך משתמשים במצפן. הסיבה הראשונה היא אם אתם עומדים לפני גיוס קרבי, אם אתם נמצאים בתהליך זה כדאי שתכירו את השימוש במצפן כבר עכשיו, למרות שכנראה ילמדו אתכם בצבא – אבל כיף להיות צעד אחד לפני כולם. בצבא אתם לא תשתמשו כמובן במכשירים סלולריים בזמני ניווט, אלא רק במצפן.

הסיבה השניה היא שלא תמיד יש לנו קליטה סלולרית. אם אתם אוהבי שטח, אם אתם עומדים לפני מסלול גדול כמו שביל ישראל או חלקו, כנראה שאתם צריכים מצפן. השימוש במצפן יכול לעזור לכם לנווט לאזורים הרצויים מתוך המקום בו אתם נמצאים ולזה לא בהכרח תמיד פשוט. המצפן יכול למנוע מכם ללכת לאיבוד, ותמיד לדעת את הדרך חזרה למקום בו התחלתם.

כמה עולה מצפן?

עוד סיבה שאולי שבגללה אתם תרצו כדי להתנסות במצפן – העלות היא די נמוכה. אתם יכולים למצוא מצפנים במגוון רחב של מחירים, אבל המחיר הבסיסי של מצפן אינו עולה על 150 ש"ח. המצפנים עובדים בכל זמן, וניתן לקשור אותם ליד שלכם בצורה בה המצפן עובד בדיוק כמו שעון. יהיו מצפנים אחרים אשר ישמשו אתכם בצורה אחרת כמו מצפני כיס, אבל המצפן הנמכר ביותר הוא מצפן יד. אם בכל זאת לא בחרתם במצפן יד, וודאו שלמצפן שרכשתם יש קשירה כלשהי שאתם יכולים לקשור לחולצה או לתיק.

דברים נוספים שאתם רוצים לשים לב אליהם כאשר אתם רוכשים מצפן הוא האם יש תאורת לילה למצפן. תאורת לילה חשובה, מכיוון שלא תמיד תהיה לנו תאורה סביב ואנחנו רוצים לראות בבירור את המצפן. כמו כן, תמיד מומלץ להגיע עם פנס לטיולים כאלה וכמובן שזה יעזור לכם לנווט על גבי המפה.

לסיכום, עכשיו שאתם יודעים איך משתמשים במצפן הגיע הזמן לתרגל. אפשר להתחיל לתרגל כבר מחוץ לבית, לא צריך ללכת רחוק כדי לעבוד עם מצפן. נסו בהתחלה לנווט במקומות שאתם מכירים ועם הזמן תוכלו לעלות בדרגות וללמוד עוד על ניווט.

רכשו את המוצר הזה וקבלו  359 נקודות - ששוות  35.90.

עגלת קמפינג מתקפלת ...

המחיר המקורי היה: ₪439.90.המחיר הנוכחי הוא: ₪359.90.

רכשו את המוצר הזה וקבלו  9 נקודות - ששוות  0.90.

פאצ' דגל העדה הדרוזית

9.00

רכשו את המוצר הזה וקבלו  139 נקודות - ששוות  13.90.

פנס טקטי מתחבר לקסד...

139.00

ידית הסתערות באטמן ...

99.00

רכשו את המוצר הזה וקבלו  75 נקודות - ששוות  7.50.

מבער הלחמה NGL

75.00

רכשו את המוצר הזה וקבלו  26 נקודות - ששוות  2.60.

זוג סוללות cr123a מ...

26.00

0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
   עדכן קופון
   בודק...